Millal võib oodata esimest kommerts-kosmoselendu?
Tänaseks on möödunud üle 60.ne aasta Gagarini esimesest lennust kosmosesse, mis võttis aset 1957. aastal. Vahepeal on kosmoselennud muutunud üha sagedasemaks, ja tänaseks on kosmoselennuk maandunud peaaegu igal planeedil. Lisaks on inimene käinud ka Kuul ja nagu enamus inimesi teavad, esimeseks inimeseks kuul oli ameeriklane Neil Armstrong, aastal 1969. Kuigi enamus kosmosereise on seni tehtud ainult teaduslikel eesmärkidel, siis on märku sellest, et üsna varsti võivad ka mitte-kosmonaudid kosmost külastada kommertslendudega. Kuigi esimesed kommerts-kosmoselennud saavad ilmselt olema üsna kallid, siis on see siiski samm edasi turisminduses ja aja möödudes saab see olema ilmselt üsna populaarsem ja ka taskukohasem.
Nasa on avaldanud, et juba järgmise aasta jooksul lendavad esimesed Nasa astronaudid kommerts “kapslitega” kosmosesse. SpaceX ja Boeing kapsleid, mis on loodud kommerts-kosmoselendudeks, loodetakse testida juba selle aasta lõpus või 2019. aasta alguses. 2014. aastal said Boeing ja SpaceX kokku $6.3 miljardit Nasa lepingutega, et arendada kosmoselaev, mida saaks kasutada meeskonna kosmosejaama lennutamiseks. Alates 2011. aastast pidi USA lootma Venemaa peale, et ühineda nende lennuga. Kuid nagu Mark Geyer, Johnson Kosmose Keskuse Direktor ütles, “See on alles uljaste missioonide algus siin riigis. See on põnev aeg inimeste kosmoselendudeks”.
Boeing-i esimene Starliner meeskonna hulka kuulub endine Nasa astronaut Chris Ferguson, kes viimati juhtis kosmoselendu 2011. aastal. Praegu on Chris Ferguson Boeing-i töötaja. Lisaks Chris Fergusonile saab kommerts-kosmoselennu peal olema ka neli praegust NASA töötajat.
Elon Musk-i firma SpaceX, demo missioon number 2, Crew Dragon, kosmoselend läheb plaanide kohaselt kosmosesse 2019. aasta aprillis. Kuid SpaceX ambitsioonid ulatuvad ka kaugemale, ning firma missiooniks pole mitte ainult Nasa kosmonautide lennutamine. Lisaks avaldas Elon Musk hiljuti, et esimene kommerts-kosmoselennu turistiks saab olema Jaapani miljardär ja kunstikollektsionäär Yusaku Maezawa. SpaceX on arendanud oma esimest kommerts-kosmoselennukit juba 2012. aastast saadik, ning firma võimsaim lennuk, Falcon Heavy, esimene test lend toimus juba 2018. aasta kevadel. Yusaku Maezawa esimene turismireis kosmosesse toimub eeldatavasti alles 2023. aastal, kuid nagu Elon Musk ka ise tunnistas, võib see muutuda ning tegu on siiski riskantse reisiga: “Ma teen end arusaadavaks… see pole kindel värk… on olemas võimalus, et asjad võivad minna valesti”.
Elon Musk pole ainuke ärimees, kes on investeerinud kommerts-kosmoselendudesse. Richard Branson, Virgin Group looja ja äri magnaat, on loonud oma kosmosefirma Virgin Galactic-u juba aastaid tagasi. 2014. aastal testis Virgin Galactic esimest kosmoselennukit, mis lõppes surmava õnnetusega. Alates sellest, on firma tegutsenud palju ettevaatlikumalt ja teinud mitmeid teste, et esimesest lennust õppida. 2018. aasta maikuus küündis Unity kosmoselennuk poolele teele Kuu suunas, mis tähendab, et juba mõne kuu pärast võib firma alustada ka oma lende kosmosesse kommerts-reisijatele. Branson ütles, et kui Virgin Galactic-u kosmoselennuk on jõudnud turvaliselt üle 264,000 jala kõrgusele, ühineb ka tema lennuga. Ning pärast seda plaanib firma hakata viima ka astronaute kosmosesse. Peamine osa kommerts-kosmoselendudest on kosmoselennuki kiire kasutamine kohe pärast igat lendu. Samuti soovib Branson hoida Virgin Galacticut võimalikult keskkonna sõbralikuna. “Virgin Galactic proovib saada tasemele, kus firma on täiesti neutraalne keskkonna suhtes”, selgitas Branson. Ta selgitas, et ta ei soovi, et Virgin Galactic panustaks rohkem kahju Maakerale kui ta panustab Maale tagasi, isegi kui ta aitab inimkonnal teha uusi avastusi.
Seega, võib öelda üsna kindlalt, et ühel või teisel moel, on kommerts-kosmoselennud ainult aja küsimus. Kui ka sind huvitab kosmos siis oleks ilmselt nutikas juba praegu hakata selleks raha kõrvale panema.