Homöopaatia olulised plussid ja miinused
Kiire eluviis, hooletu suhtumine oma tervisesse ja asjade “enda kätesse” võtmine kirjeldavad hästi tänapäeva maailma. Nüüd on lihtsam kui eales varem pääseda ligi ainetele või eluviisidele, mis kahjustavad tervist ning seetõttu võib juhtuda, et isegi väiksema terviseprobleemi tõttu kiputakse tõttama arsti juurde.
Selle kõige ümberpööramiseks on tehtud terviseprobleemidega tegelemises aga suur samm tagasi minevikku, kus kasutati ravimiseks homöopaatilist meditsiini ning tänaseks on see lähenemisviis saanud populaarseks ka Eestis. Nagu iga alternatiivne raviviis on ka homöopaatia leidnud endale hulga pooldajaid ja sama suure hulga skeptikuid, kes ei usu raviviisi tõhususse.
Homöopaatilise meditsiini põhimõte on lihtne: haiguse ravimiseks kasutatakse äärmiselt lahjendatud ravimilahust, kus võib reaalset ravimit olla väga vähe. Ravimid sisaldavad tihti looduslikke aineid ning need väljastatakse väikeste suhkrupärlite kujul.
Alljärgnevas artiklis räägime homöopaatilise meditsiini olulistest plussidest ja miinustest, mida tasuks kaaluda igaühel enne selle ravimeetodi kasutamist.
Põhjused, miks homöopaatiline meditsiin on kasulik
Homöopaatial on traditsiooniliste ravimeetodite ees mitu eelist, mis tavameditsiinis võivad lausa puududa. Homöopaatilised ravimid on valmistatud naturaalsetest koostisainetest nagu ravimtaimed või mineraalid, mistõttu peetakse selliseid ravimeid turvalisemateks.
Sellest olulisem on aga ravimilahuse küsimus. Kuna ravimit ennast on lahuses väga vähe, peetakse homöopaatiat turvaliseks rasedatele naistele või neile, kes on muidu tundlikud tavameditsiini osas. Madala kontsentraadi tõttu ei ole ravimi kõrvalnähud nii tugevalt tuntavad ja samuti ei pruugi tekkida sõltuvust, kuna ravim ei sisalda lihtsalt nii suures koguses tegelikku raviainet.
Kontsentraadi tõttu on ka tihti väidetud, et homöopaatilised ravimid on head neile, kes on juba rakendanud muid raviviise ühel või teisel põhjusel – madal kontsentraat võimaldab kasutada homöopaatilist ravimit üheskoos muude ravimitega.
Kuna selline raviviis ei sisalda kahjulikke kemikaale või muud taolist ning ei suru immuunsussüsteemi alla, võimaldab homöopaatia kehal endal tegeleda haigusega, selle asemel, et lihtsalt blokeerida valu.
Igal heal asjal on omad miinused
Homöopaatiline meditsiin töötab ilmselgelt väga erilisel viisil, mistõttu on paljud teadlased skeptilised ning on kutsunud seda uut ravitrendi ka pseudoteaduseks.
Nende skeptitsismil on mitu olulist põhjust. Homöopaatiliste ravimite olemuse tõttu on paraku tekkinud olukord, kus inimesed mängivad ise arsti ning ei pöördugi kunagi arsti juurde ega konsulteeri homöopaatilise meditsiini eksperdiga. On aga selge, et kui asi puudutab terviseprobleeme ja arsti või eksperdiga ei konsulteerita, võivad sellel olla tõsised tagajärjed. Nii võib inimene endale manustada tundmatuid kodukootud ravimeid, millel kas ei ole mingit mõju või mis tekitavad tüsistusi.
Uue suunana pole ka homöopaatilisel meditsiinil seni veel olulisi nõudeid ning puuduvad testid ja uuringud, mis on seotud tavaliste apteegiravimitega. Samamoodi pole just jalaga segada selle valdkonna professionaale ning veelgi keerulisem on eristada seda, kes on ekspert homöopaatia valdkonnas.
Paraku ei ole homöopaatia tõestanud end seni ka pikaajalise järjepideva lahendusena. Hädaolukordade puhul pöördutakse siiski traditsiooniliste meetodite juurde, eriti, kui haigus peaks naasema.
Nagu iga ravi korral, tuleb ka homöopaatilise meditsiinisuuna rakendamisel esmalt konsulteerida asjatundjaga – enne ravi alustamist on oluline välja selgitada, kas selline meetod on sobilik ka sinu olukorras.